KDYŽ NEMŮŽEM DALEKO, POJĎTE S NÁMI VYSOKO

Tak přesně takhle jsme nazvali aktivitu, která právě teď probíhá v naší skupině Rozvíjíme talent dětí. A o co jde? 

 

Obvykle pořádáme výzvy na rozvoj talentů čtvrté týdny v měsíci a nejinak tomu bylo v únoru, kdy probíhala Hudební výzva. Stejný týden ale média začala být plná informací o tvrdých opatřeních a sociální sítě ještě přeplněnější komentáři o pesimismu, únavě, frustraci, rezignaci, zkrátka jedna negativní zpráva vedle druhé. A my jsme si řekli, že takhle to být nemá a že chceme přispět něčím pozitivním, motivujícím, akčním a podpořit tak pochopitelně vyčerpané rodiče, kteří už často neví, jakou další aktivitu s dětmi vymýšlet.

 

Od roku 2017, kdy naše organizace (O děti postaráno z.s.) vznikla, si klademe za cíl pomáhat rodičům. Hlídáme děti v odpoledním Dětském klubu nebo na Uměleckých táborech v létě tak, aby rodiče měli možnost se nadechnout, zvládnout práci, studium, hledání zaměstnání, podnikání nebo cokoli jiného. Od jara 2020 navíc pokračujeme v Online hlídání – odlehčujeme rodičům, i když není možné hlídat děti v Dětském klubu fyzicky. 

 

A tak jsme dali znovu hlavy dohromady a řekli jsme si, že když není možné opustit obec a okres, zkrátka když není možnost se podívat daleko, musíme přijít s něčím jiným. A vymysleli jsme sportovně kulturní aktivitu “KDYŽ NEMŮŽEM DALEKO, POJĎTE S NÁMI VYSOKO”. V jejím rámci postupně zveřejňujeme věže a rozhledny a společně počítáme nachozené schody k jejich vrcholu. Ale není to jen o schodech. 

 

Cesty, venkovní schodiště i paneláky, všude se účastníte naší sportovní a kulturní aktivity a my z toho máme obrovskou radost!

 

Pojďte se na příkladu Petřína podívat, co všechno pro vás máme připravené a jak to v reálu probíhá 😀

U tohoto příspěvku najdete základní informaci o rozhledně a společně tam počítáme, jak se vaše děti (a účastní se i někteří rodiče) posouvají nahoru. Kromě počítání taky koukáme na fotky, čteme vaše historky a fandíme malým sportovcům. Konkrétně u Petřína už máme první účastníky, kteří vystoupali všech 299 schodů! První byl kluk, o němž jeho maminka napsala, že jeho hlavním koníčkem jsou šachy a že běžně o pohybu nechce nic slyšet, nicméně že pohyb, co se dá počítat ho chytil tak, že Petřín vyběhl hned první den a druhý den už se začal šplhat na Eiffelovku! Přesně pro takovéhle zprávy jsme rádi, že jsme se do toho pustili.

Kromě příspěvku, kde společně počítáme, vyprávíme a fandíme, máme ale ke každé věži ještě jeden. Tam najdete tipy na to, jak si o věži s dětmi povídat, třeba u Petřína najdete obrázky dobového oblečení, ve kterém na věž stoupali první návštěvníci, najdete tam spoustu informací a tipů, výhledy, témata ke konverzaci. Například u věže pro nejmenší děti (s těmi stoupáme na Děčínský Sněžník, který má 73 schody a vypadá jako pořádná pevnost) máte tipy na povídání o ročních obdobích, počasí, skřítcích, dracích a mnoho dalšího.

Mimochodem, když jsme u těch draků, máme i účastníka, který se na schody vypravil v pravém dračím obleku!

Něco statistiky:

  • 3 schody má k dispozici tým z nejplacatějšího bydliště a už zdolali jak Petřín, tak část Eiffelovky!
  • 5 aktivních členů má největší rodina, která s námi stoupá
  • za jeden den zvládl Petřín nejrychlejší účastník, na nejrychlejšího hrdinu, který zdolá Eiffelovku, teprve čekáme
  • nejmladšímu účastníkovi ještě není ani rok a nosí se v nosítku
  • nejstarším účastnicím (nepočítám teď rodiče) je 14 let a obě jsou to slečny
  • zatím jsou zveřejněné tři věže a všechny z Evropy, ale na pondělí už je připravená další a tentokrát Evropu opustíme, během druhého týdne se podíváme i do Asie

Tohle je Petřínská rozhledna od účastníka, který ji už má v kapse 🙂

Co je k téhle aktivitě potřeba?

 

Vlastně skoro nic. Pokud nemáte doma schody, stačí jakýkoli stupínek nebo najít venku obrubník, schody ke škole nebo kostelu, pár schodů na lesní stezce… Sčítání je na nás, stačí do komentářů připsat aktuální číslo, mimochodem, když se ukáže, že jste nastoupali víc schodů, než kolik bylo potřeba na danou věž, prostě vám je přepíšeme na další 😀 

Když nejsou schody, naši účastníci si umí poradit 😀

A ještě něco!

Pro rodiče, kteří se zajímají, pomáhají svým dětem tyhle náročné dny zvládnout s úsměvem a aktivně, máme několik rámečků na FB fotky. A pro ty, co se chtějí pochlubit, máme i finisherské rámečky – takové, kde je napsáno, kterou věž jste zdolali. Můžete si je prohazovat klidně každý den, budou k dispozici po celou dobu trvání téhle aktivity ve skupině. 

Pokud některý chcete, stačí kliknout na svoji profilovou fotku, vybrat „Přidat rámeček“ a po zadání slova Rozvíjíme vám všechny varianty FB sám nabídne.

 

A to je vlastně všechno. Pokud jsme vás zaujali, pojďte s námi vysoko i vy a vaše děti!

Najdete nás se v skupině Rozvíjíme talent dětí na Facebooku.

 

Těšíme se i na vaše výkony, historky a fotky. 

A než jsem napsala tenhle článek, první účastník je v prvním patře Eiffelovky!

Za tým Online hlídání 

Eli