Magdaléna Šuláková – MEDAILONEK LEKTORA

Eli: Ahoj, vítám tě jako nového lektora do týmu Online hlídání. Budu moc ráda, když se nám představíš!

Lektor: Zdravím! Jmenuju se Magdaléna Šuláková a pracuji v klubu O děti postaráno z.s. Dlouhodobě se věnuji práci s dětmi, která mě baví a ve které vidím velký smysl. 

 

Eli: Prozraď nám, jak se to stalo, že jsi právě lektorkou Kreativní výzvy?

Lektor: Poměrně jednoduše. Byla jsem oslovena Veronikou Senciovou, která mi navrhla některá témata, které bych mohla pro výzvu zpracovat. Tento nápad se mi moc líbil, a tak jsem souhlasila protože já osobně miluju tvůrčí a kreativní věci. V rámci svého zaměstnání vymýšlím programy pro děti jak pohybové, povídací tak výtvarné. Miluju vše, co je tvůrčí, co se hýbe a s tím hodně souvisí kreativita. Samotné mi hodně dlouho trvalo najít svůj druh kreativity a proto jsem se rozhodla jít právě do této výzvy, abych alespoň přiblížila oblasti a možnosti, jak zjistit kde nám jde kreativně myslet.

 

Eli: Co jsi studovala?

Lektor: Po maturitě jsem nastoupila na jednooborovou psychologií a později si k tomu přidala i pedagogické minimum. Uvidíme, kam mě do budoucna život pošle. Mám ráda, když mám na výběr i co se práce týče. 

 

Eli: Jakou nejzajímavější práci nebo brigádu jsi v životě dělala?

Lektor: Wow, tak to je hodně zajímavá otázka. V hlavě mám dvě věci. První taková zajímavá zkušenost pro mě, tedy neplacená, bylo pořádání dětských táborů na Ukrajině. Bylo pro mě hodně zajímavé fungovat v mezinárodním týmu a poznávat mentalitu jiného národa a zároveň řešit praktické organizační věci. Tábory jsme pořádali pro děti ze sociálně slabších poměrů.

Druhá zajímavá práce je hodně mimo oblast, které se aktuálně věnuji. Několik let jsem se věnovala práci v domově pro seniory s Alzheimerovou demencí. Prožila jsem tam i jednu vlnu Covidu, a odnesla si tolik zajímavých zkušeností a posunutí mantinelů, že z toho budu čerpat ještě hodně dlouho. 

 

Eli: Co tě baví krom lektorování?

Lektor: Tak toho teď bude hodně. Miluju  vaření, pečení, přírodu, čtení, kriminálky… Ale pokud bych teda měla vybrat vyloženě nějakou aktivitu, tak rekreačně se věnuju orientačnímu běhu. Přijde mi to fajn spojení právě mojí milované přírody a přátelství.

 

Eli: Kdyby ses ráno mohla probudit s nějakou superschopností, kterou by sis přála?

Lektor: Tak to je snadné. Chtěla bych umět zastavit okamžiky kdy se cítím fajn abych je mohla prožít mnohem dýl a užít si je. 

 

Eli: Jaro, léto, podzim nebo zima?

Lektor: Na každém období miluju něco jiného. Na jaře jsem každý den venku a sleduji jak vše rozkvétá, v létě mě najdete vždy pobíhat na nějakém kopci, na podzim se válím ve spadaném listí a v zimě mě najdete v heboučké dece s bylinkovým čajem a knihou. 

 

Eli: Hotel, penzion, chata, stan, pod širákem nebo si svoji dovolenou představuješ ještě nějak jinak?

Lektor: Na moji ideální dovolenou se mi už dlouho nepovedlo nikoho přesvědčit, ale představa je roadtrip. Prostě vzít auto a cestovat. Jednou jsme takhle s kamarády projeli východní Slovensko a byla to bomba. Tak třeba letos se mi to konečně povede. 

 

Eli: Máš nějaké životní motto nebo hodnotu, podle které žiješ?

Lektor: Není to vyloženě motto, ale spíš taková myšlenka. “Minulost je jako zpětné zrcátko, je dobré se do ní někdy podívat, ale pokud se do ní díváš pořád, daleko nedojedeš.” Tohle motto je pro mě důležité. Pomáhá mi posouvat se vpřed a učit se ze svých chyb.

 

Eli: A poslední otázka: co chceš vzkázat rodičům, kteří uvažují, že přihlásí svoje potomky do tvojí výzvy nebo na tvoje lekce?

Lektor: Myslím si, že každý člověk má v sobě velký kus kreativity, který je třeba jen odhalit. A o tom bude tato výzva. Zkusit si projít co nejvíce druhů kreativity a zjistit, kde se skrývá ten správný potenciál k rozvoji.