Renata Netoušková – MEDAILONEK LEKTORA

Eli: Ahoj, vítám tě jako nového lektora do týmu Online hlídání. Budu moc ráda, když se nám představíš!

Lektor: Díky za přivítání. Jmenuji se Renata a jsem lektorka Komiksové výzvy. Je to moje první, ale snad ne poslední.

 

Eli: Prozraď nám, jak se to stalo, že jsi právě lektorem/lektorkou komiksové výzvy?

Lektor: Já mám komiks ráda, pomáhá mi proklestit cestu ke čtení a knihám u dětí, které s písmenky bojují. Taky si myslím, že vyjádřit emoce a děj ve zkratce je celkem náročné, takže komiks nepodceňuji. A jeho kouzlo ráda šířím dál.

Eli: Co jsi studovala?

Lektor: Původně jsem stavař, ale když se mi narodily děti, objevila jsem v sobě své pravé JÁ, svoji cestu – práci s dětmi. Nejdříve jsem si udělala kurz chůvy (tedy pečující osoby pro děti předškolního věku), mezi tím kurz jógy pro děti, cvičení pro rodiče s dětmi, výtvarné kurzy, zdravotníka… bylo toho hodně. A nakonec jsem se přihlásila na Pedagogickou fakultu MU, speciální pedagogika.

 

Eli: Jakou nejzajímavější práci nebo brigádu jsi v životě dělala?

Lektor: Uklízečka v dětské nemocnici.To byla prác k nezaplacení. Naučila jsem se uklízet :), poznala jsem množství velmi zajímavých žen (taky uklízeček) a pochopila jsem, že děti netouží až tak moc po hračkách jako po objetí a pohlazení.

 

Eli: Co tě baví krom lektorování?

Lektor: Jéjda, kolik mám prostoru? Tak já to nějak zkrátím – miluji turistiku, chození po lesích, po horách nebo klidně i po cizím městě. Ale na druhou stranu se dokážu dloooouho válet, nic nedělat, koukat do mraků nebo do knížky. Moc ráda hraji se svými dětmi deskovky. A moc, ale opravdu moc mě baví moje práce – práce s dětmi.

 

 

Eli: Kdyby ses ráno mohla probudit s nějakou superschopností, kterou by sis přála?

Lektor: Můžu si vybrat jen jednu? Nevím, jestli bych raději chtěla čas zastavit nebo vracet. Ne, že bych chtěla něco měnit – co se stalo, nejde odestát. Ale jsou v životě tak fantastické zážitky – když jsou děti malé, když sedíš s přáteli, super hra na táboře, objetí, smích – to jsou okamžiky, které bych chtěla natáhnout do nekonečna, nebo se k nim pořád vracet.

No a nebo bych klidně brala svoji superschopnost z Komiksového tábora, kterou mi vymysleli děti – Renča Kulička – její objetí léčí i zabíjí 🙂

 

Eli: Jaro, léto, podzim nebo zima?

Lektor: Tak to né, to si nedokážu vybrat. Každé roční období má něco do sebe, já mám ráda pestrost. 

 

Eli: Hotel, penzion, chata, stan, pod širákem nebo si svoji dovolenou představuješ ještě nějak jinak?

Lektor: Batoh na záda, do něj stan a jde se.

Eli: Máš nějaké životní motto nebo hodnotu, podle které žiješ?

Lektor: Svoboda každého člověka končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. A taky co tě nezabije, to tě posílí.

 

Eli: A poslední otázka: co chceš vzkázat rodičům, kteří uvažují, že přihlásí svoje potomky do tvojí výzvy nebo na tvoje lekce?

Lektor: S dětmi si opravdu rozumím, moc ráda se ponořím do jejich světa a jedu na jejich vlně. Dokážu reagovat na jejich potřeby a touhy, zahodit v mžiku celou svou přípravu, když děti nenadchne a okamžitě improvizovat. Je to opravdu moje životní cesta a pořád mě baví.